Makaleler » Temizlik Hijyen » Çocuklu annelere ev temizliği önerileri

Çocuklu annelere ev temizliği önerileri

Çocuklu ev denildiğinde herkesin aklına ortalığa saçılmış oyuncaklar, kullanılmış ıslak mendil paketleri ve genellikle dağınık bir ortam geliyor. Özellikle emekleme döneminde bebeği olan aileler için ev temizliğine daha da özen göstermek gerekiyor.

Özellikle kapalı ortamlar mikropların en çok barındığı alanlar. Hijyeni sağlamanın en temel yolu evinizi havalandırmaktan geçiyor. Yaz kış demeden mutlaka her gün düzenli olarak bütün odaları havalandırın. Soğuk kış günlerinde bile çocuğunuzun odasını fazla ısı kaybına yol açmayacak şekilde havalandırma yapın. Özellikle sabahın ilk saatleri ve gün içerisinde birkaç defa mutlaka içeriye temiz hava dolmasını sağlayın.

Az sayıda eşya, temizliği de kolaylaştırır. Daha hijyenik bir ortam istiyorsanız evinizde ve çocuğunuzun odasında boş alanlar bırakın. Böylelikle, hem daha kolay temizleyecek hem de çocuğunuzun oyun oynaması için daha çok alan yaratmış olacaksınız.

Çocuğunuza kendi odasının sorumluluğunun ona ait olduğu bilincini aşılayın. Oyuncaklarını, kitaplarını ve masasını toplaması, sizin temizliğe daha az vakit harcamanızı sağlar.

Evde hijyenin en çabuk bozulabileceği alanlar mutfak, banyo ve tuvalettir. Eviniz dağınık ve yeterince temiz değilse bile yemek yenilen ve bakterilerin en yoğun olarak üreyebileceği bu mekanları temiz tutmaya dikkat edin.

Örneğin; duş başlığınızı zamanla oluşan kirlerden kurtarmak istiyorsanız, bir buzdolabı poşetine elma sirkesi dökün ve başlığı sarın. 1 saat sonra leke ve kirlerden kurtulacaksınız.

Çocuklu evlerde pratik olması sebebiyle çok sık kullanılan mikrodalga fırınlar bir süre sonra kir ve yağ tutmaya başlar. Mikrogalda fırını temizlemenin en kolay yolu, içerisine ıslak havlu koyarak 3-5 dakika kadar çalıştırmaktır. Aynı kağıt havlu ile fırınınızın içini de sildiğinizde tertemiz olduğunu göreceksiniz.

Elleriniz günlük hayatınızda temizlik için fazlasıyla önem taşıyor. Dışarıdan her geldiğinizde tüm aile bireylerinin ellerini detaylı şekilde temizlemesi ev hijyenine de olumlu şekilde yansır.

Eğer alerjik bünyeli bir çocuğunuz varsa hijyene her zamankinden daha fazla dikkat etmeniz gerekir. Mümkünse evde halı ve tüylü, yünlü kumaşlar kullanmayın. Eğer halı kullanacaksanız antialerjik olmasına özen gösterin.

Kutu ve sepetlerle eşyaları sınıflandırma yöntemi evin daha temiz ve düzenli görünmesini sağlar. Bebeğinizin bezlerini, ıslak mendillerini bir kutuda, emzik ve biberonlarını küçük bir sepette bulundurabilirsiniz.

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
Yukarı Git

Alışveriş Sepetim

X
WhatsApp destek ekibimiz sorularınızı cevaplıyor.
Merhaba, nasıl yardımcı olabilirim?
WhatsApp Destek Hattı
ShopPHP | v5